דרור שטרום

מנכ״ל

דרור שטרום, לשעבר הממונה על התחרות וההגבלים העסקיים במשק, עוסק רבות בתחומי המדיניות הכלכלית בתחומי התחרות ופתיחת שווקים וברגולציה הכלכלית על מונופולים קרטלים והגבלים עסקיים אחרים.

דרור, בוגר (בהצטיינות) של הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, החל את דרכו כעורך דין ושותף במשרד עורכי הדין של שר המשפטים לשעבר חיים צדוק ושות'. בעבודתו במגזר הפרטי, התמקד בתחומי החוזים והחברות, בדיני תחרות משפט מנהלי וקניין רוחני, ועסק רבות בליטיגציה מורכבת, לרבות בפני בית הדין לתחרות ובית המשפט העליון.

בשנת 1997 הוזמן דרור להצטרף לרשות ההגבלים העסקיים אשר הוקמה רק כמה שנים קודם לכן, בתפקיד היועץ המשפטי וראש המחלקה המשפטית ועסק באופן פעיל בחקירות קרטלים ומונופולים והבאתם לדין.

בשנת 2001 מונה דרור לעמוד בראש הרשות. כממונה על התחרות היה מעורב באופן אינטנסיבי בהסדרת מדיניות התחרות בישראל ובעיצובה, כמו גם ברפורמות הגדולות במשק הישראלי שהונהגו אז: בשוקי ההון, התקשורת,התשתיות, האנרגיה והתחבורה. דרור היה אחראי להכנסת חברת הכבלים לתחרות בטלפוניה מול מונופול בזק ולפיצול מונופול בתי הזיקוק (בז"ן). כמו כן היה חבר פעיל ברפורמת בכר שהפרידה מהבנקים את קופות הגמל. במהלך כהונתו הניח יסודות לרגולציה תחרותית מודרנית ובשילוב שבין מדיניות לאכיפה יעילה כתנאי מוקדם לפעילות השוק החופשי.

במהלך ולאחר סיום תפקידו היה דרור חבר בועדות ציבוריות שונות, ביניהן ועדת בכר, ועדת קוצ'יק, ועדת טרכטנברג וועדת המשילות. ביוני 2015 מונה על ידי שר האוצר ונגידת בנק ישראל לעמוד בראש ועדה ציבורית להגברת התחרות בשירותים בנקאיים ופיננסיים נפוצים. המלצות הוועדה פורסמו בספטמבר 2016 והחוק המאמץ את המלצות הועדה חוקק בכנסת ישראל בינואר 2017.

דרור משמש כמנכ"ל המכון מראשית הקמתו בשנת 2006